سریع‌ترین هواپیمای برقی جهان رونمایی شد

چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶:۰۰ 4 سال پیش

سریع‌ترین هواپیمای برقی جهان رونمایی شد

عصر سفر- رولزرویس ادعا می‌کند هواپیمای پروژه‌ی ACCEL سریع‌ترین هواپیمای تمام‌برقی جهان است. این هواپیما بهار سال آینده‌ی میلادی برای ثبت رکورد سرعت جدید تلاش خواهد کرد.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از گسترش نیوز، رولزرویس به‌تازگی هواپیمایی رونمایی کرده که به‌ادعای این شرکت، سریع‌ترین هواپیمای تمام‌برقی جهان است. رولزرویس در فرودگاه گلوچسترشایر انگلستان، هواپیمایی تک‌سرنشین و با آلایندگی صفر به‌نام پروژه‌ی ACCEL به‌نمایش گذاشته است که پیش‌بینی می‌شود اوایل سال آینده به رکورد سرعت 480 کیلومتربرساعت دست پیدا کند.

پیشرفت در دنیای هواپیماهای الکتریکی تقریبا روندی مشابه با خودروهای برقی دارد و این فناوری در دو مسیر مخالف باهم در حال پیشرفت است. از یک سو، گروهی با کار روی موتورهای برقی کم‌بازده تلاش می‌کنند عملکرد آنها را بهبود و توسعه دهند و از سوی دیگر، گروهی نیز با بهینه‌سازی موتورهای پربازده می‌کوشند موتورهایی کاربردی‌تری تولید کنند.

بنابر گفته رولزرویس، این هواپیما از سیستم پیشرانه‌ی جدیدی بهره خواهد برد و این شرکت در حال بررسی سیستم مذکور روی بدنه‌ای آزمایشی با نام ionBird است تا پیش از نصب روی هواپیمای نهایی، بررسی و آزمایش شود. این هواپیما از سه موتور الکتریکی محوری 750R با قدرت و تراکم درخورتوجه استفاده می‌کند و به باتری 6000 سلولی مجهز شده است که توانی معادل 750 کیلووات (1005 اسب‌بخار) را تأمین می‌کند و با هر بار شارژ، درحدود 320 کیلومتر را می‌پیماید. درضمن، برای محافظت از باتری‌ها در سرعت‌های زیاد، از سیستم خنک‌کاری مستقیم استفاده می‌شود.

این هواپیما نه‌تنها آلایندگی ندارد؛ بلکه به‌دلیل داشتن تیغه‌های ملخ با RPM کمتر، صدای کمتری نیز تولید می‌کند. درمقایسه‌با خودروهای مسابقه‌ای فرمول 1 که معمولا به موتورهایی با بازده انرژی 50 درصد مجهز هستند، سیستم محرکه‌ی این هواپیما بازدهی انرژی تقریبا 90 درصدی دارد.

هواپیمای تمام‌برقی رولزرویس با همکاری مشترک شرکت YASA، تولیدکننده‌ی تجهیزات کنترلی و موتورهای برقی و استارتاپی هوانوردی به‌نام الکتروفلایت (Electroflight) و با سرمایه‌گذاری مؤسساتی مانند سازمان فناوری هوافضا (ATI) و دپارتمان کسب‌وکار و انرژی و استراتژی صنعتی بریتانیا و مؤسسه Innovate UK طراحی و ساخته شده است.

پروژه ACCEL رولزرویس سریع‌ترین هواپیمای تمام‌برقی جهان

راب واتسون، مدیرعامل رولزرویس الکتریکال، درباره‌ی این هواپیما می‌گوید: ساخت سریع‌ترین هواپیمای تمام‌برقی جهان گامی انقلابی در تحول صنعت هوانوردی است و ما از رونمایی هواپیمای پروژه‌ی ACCEL بسیار خوشحالیم. این پروژه، تنها قدمی بزرگ و تلاش برای شکستن رکورد نیست؛ بلکه اقدامی برای توسعه‌ی توانایی‌های رولزرویس خواهد بود. ساخت این هواپیما تأیید می‌کند رولزرویس شرکتی پیشرو در توسعه‌ی فناوری‌هایی است که اقتصاد جهان را به‌سمت تولید کربن کمتر سوق می‌دهند.

شایان ذکر است اگر برنامه‌ریزی‌ها به‌خوبی پیش بروند، هواپیمای پروژه‌ی ACCEL رولزرویس بهار سال 2020 برای شکستن رکورد سرعت تلاش خواهد کرد.