آیا می‌توان همچنان گرجستان را بهترین مقصد اروپایی در آسیا دانست؟

يکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳:۰۰ 12 ماه پیش

تحلیل رفتار گردشگران ایرانی در انتخاب گرجستان به عنوان مقصدی شبه اروپایی

آیا می‌توان همچنان گرجستان را بهترین مقصد اروپایی در آسیا دانست؟

عصر سفر- اگر بخواهیم از میان مقاصد خارجی که بیشترین تعداد گردشگران ایرانی را به خود جذب می کنند، کشوری را انتخاب کنیم، قطعا گرجستان یکی از گزینه ها خواهد بود. این موضوع زمانی روشن تر می شود که بخشی از آمار مربوط به جامعه گردشگران ایرانی این منطقه بررسی شود.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایسنا، در این مطلب قصد داریم تا با تحلیل رفتار بخشی از این جامعه که گرجستان را به عنوان یکی از گزینه های مقصد سفر خارجی شان انتخاب می کنند، به دلایل این گرایش پی ببریم و ببینیم که آیا با وجود سخت گیری های اخیر این کشور در پذیرش گردشگران ایرانی، تورهای گرجستان همچنان در میان ایرانیان پر طرفدار است یا خیر؟

تا پیش از اینکه سختگیری‌ های اخیر دولت گرجستان مبنی بر پذیرش گردشگران ایرانی و گردشگران برخی کشورهای دیگر بطور جدی اعمال شود، می‌ شد به جرات گرجستان را پس از استانبول، یکی از پرسفرترین مقاصد برای ایرانیانی دانست که هم به دنبال سفر خارجی اقتصادی بودند و هم تمایلی به متحمل شدن دردسرها و هزینه های اخذ ویزا نداشتند. اما آیا گرجستان، همچنان مقبولیت پیشین خود را برای گردشگران ایرانی حفظ کرده است؟ اینجاست که بررسی آمار می‌تواند به این سوال پاسخ روشنی بدهد.

با توجه به آماری که از یکی از سایت های مرجع گردشگری کاربر محور به دست آمده است، همچنان بیش از نیمی از این جمعیت آماری، یعنی حدود 60 درصد از آن‌ ها، گرجستان را مقصد مناسبی برای سفرهای خارجی دانسته اند. در جزییات این آمار، ارقام جالبی به دست آمده است: 63 درصد از کاربران سایت، گرجستان را مقصد فرهنگی و تاریخی مناسبی دانسته اند و 61 درصد نیز آن را برای تفریح انتخاب می کنند. از این آمار برداشت می شود که جاذبه ها و جاهای دیدنی گرجستان فراوانی زیادی دارند و مسافر در این کشور سرگرم خواهد بود. البته باید به این نکته توجه داشت که از آن‌جایی که کاربران به صورت لحظه‌ای و روزانه، آرا و نظرات خود را در این سایت ثبت کرده و سفرنامه‌های خود از این کشور را منتشر می‌کنند، این آمار مدام در حال تغییر است!

یکی دیگر از دلایلی که همچنان خیل گردشگران ایرانی را به این مقصد می کشاند، حال و هوای اروپایی و نیز هتل های گرجستان است. شما می توانید با هر بودجه ای که دارید، فضایی اروپایی را در اقامتگاهی مناسب تجربه کنید. 

همچنین اگر نگاهی به جاذبه های طبیعی گرجستان بیندازیم متوجه می‌شویم که اگر گردشگرانی اهل گشت‌وگذار در طبیعت باشند، بازهم کشش این کشور برای جذب آن‌ها می‌تواند تا حدود زیادی سختگیری های مربوط به ویزای آن را کم اثر یا حتی خنثی کند.

از جمله جاذبه های طبیعی گرجستان که به‌نوعی تداعی‌کننده طبیعت اروپا نیز هست، می‌توان به پارک ملی واشلووانی در بخش شرقی گرجستان، دریاچه ریتسا، کوه شخارا در منطقه سوانتی، غار کروبرا (به عنوان یکی از عمیقترین غارهای جهان) و کوه قازبگی اشاره کرد.

از نکات مثبت دیگراین مقصد که سفر را برای آن‌ها لذت‌ بخش تر کرده است، تنوع رستوران های گرجستان و نزدیک بودن ذائقه‌ی مردمان آن با ایرانیان است.

در نهایت می توان اینطور نتیجه گیری کرد که با توجه به جامعه‌ی آماری مورد نظر، گردشگران ایرانی همچنان به دلیل لذت بردن از جاذبه های تاریخی و فرهنگی نزدیک به فرهنگ اروپایی و تنوع تفریحات در این منطقه، گرجستان را به عنوان مقصد سهل‌الوصول تری نسبت به سایر مقاصد خارجی برای سفرهایشان انتخاب می کنند.