سرمایه‌گذاری چند صد میلیون دلاری برای توسعه تاکسی‌های هوایی

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰:۰۰ 11 ماه پیش

سرمایه‌گذاری چند صد میلیون دلاری برای توسعه تاکسی‌های هوایی

عصر سفر- شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا اخیرا به منظور توسعه ناوگان تاکسی‌های هوایی با شرکت "جوبی اوییشن"(Joby Aviation) که در حوزه هوا- فضا و وسایل نقلیه الکتریکی فعالیت دارد، همکاری کرده است.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایسنا، شرکت تویوتا اخیرا 394 میلیون دلار در شرکت جوبی اوییشن سرمایه‌گذاری کرده است تا این شرکت بتواند در آینده تاکسی هوایی پیشرفته‌ای را توسعه دهد.

این برای دومین بار است که شرکت تویوتا در شرکت جوبی اوییشن سرمایه‌گذاری می‌کند؛ اما این بار این شرکت تقریبا سه برابر سرمایه‌گذاری قبلی هزینه کرده است.

تاکنون شرکت جوبی اوییشن در طول 10 سال فعالیت خود در کل 720 میلیون دلار درآمد داشته است. اکنون نیز شرکت تویوتا برای بار دوم برای توسعه ناوگان تاکسی هوایی عمودپرواز با این استارتاپ همکاری کرده است.

در هواپیماهای عمود پرواز (Vertical Take off and Landing یا VTOL) نیروی مورد نیاز مستقیماً توسط موتور فراهم می‌شود. شیوه متداول در هواپیماها برای برخاستن از روی باند بدین ترتیب است که هواپیما پس از رها شدن ترمز با ماکزیمم توان حرکت کرده تا به سرعت مشخصی که نیروی مورد نیاز برای جدا شدن از سطح زمین را فراهم می‌کند، برسد. این نوع هواپیماها برای تغییر جهت نیروی رانش موتور مجهز به سیستم کنترل بردار پیشرانه‌ای (Thrust vectoring) هستند.

شرکت جوبی اوییشن، پیش از این با شرکت‌های نامی‌ای چون "اوبر" نیز همکاری داشته است.

شرکت "اوبر" (Uber) قصد دارد در سال 2023 یک سرویس کرایه تاکسی هوایی راه‌اندازی کند. این شرکت چندی پیش برای راه‌اندازی سرویس کرایه تاکسی هوایی، با شرکت جوبی اوییشن همکاری کرد. شرکت جوبی، نتیجه خلاقیت و تلاش "جوبن بویرت"(JoeBen Bevirt)، بنیان‌گذار و مدیرعامل آن است که این شرکت را در سال 2009 تاسیس کرد. این شرکت تا سال 2018 در گمنامی به سر برد تا این که توانست بودجه‌ای به مبلغ 100 میلیون دلار از سرمایه‌گذاران گوناگونی مانند "اینتل"(Intel)، "تویوتا"(Toyota) و "جت‌بلو"(JetBlue) جذب کند. این سرمایه توانست به ابداع نخستین نمونه تاکسی هوایی شرکت کمک کند که نخستین پروازهای آزمایشی آن در فرودگاه خصوصی جوبی اوییشن در کالیفرنیای شمالی صورت گرفت.