دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴:۰۰ 4 سال پیش

بازدید اردوغان از مسجد ایاصوفیه + تصاویر

عصر سفر- رجب طیب اردوغان برای اولین بار از زمان تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد از این بنا بازدید کرد.

سرویس : عمومی

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از فرارو، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از مسجد ایاصوفیه که در روز جمعه 24 ژوئیه 2020 با برگزاری نمازجمعه٬ پس از 86 سال برای عبادت بازگشایی می شود٬ بازدید کرد.

بازدید وی نزدیک به یک ساعت به طول انجامید. اردوغان همچنین جزئیات و روند اقدامات انجام شده برای بازگشایی ایاصوفیه را از محمد نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری و علی یرلی‌کایا، استاندار استانبول دریافت کرد.

فخرالدین آلتون، رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری٬ سلیمان سویلو وزیر کشور و علی ارباش رئیس سازمان امور دینی ترکیه نیز اردوغان را در این بازدید همراهی کردند.

اولین نماز جماعت مسلمانان در ایاصوفیه از زمان تغییر کاربری آن قرار است روز جمعه آینده برگزار شود. هنوز مشخص نیست که آیا رئیس جمهوری ترکیه نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد یا خیر.

عالی ترین مرجع قضایی ترکیه در امور اداری هفته گذشته دستور سال 1934 میلادی مبنی بر تبدیل ایاصوفیه به موزه را لغو کرد. رجب طیب اردوغان بلافاصله پس لغو این دستور اعلام کرد که کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد تغییر پیدا کرده است.

تخمین زده می شود که روز جمعه 500 نفر در مراسم نماز جمعه ایاصوفیه شرکت کنند. نمادهای دین مسیحیت در داخل ایاصوفیه قرار است در زمان برگزاری نماز جماعت مسلمانان پوشانده شود.