معافیت زائران اربعین ۱۴۰۰ از پرداخت عوارض خروج

سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۳:۰۰ 2 ماه پیش

مجلس تصویب کرد

معافیت زائران اربعین ۱۴۰۰ از پرداخت عوارض خروج

عصر سفر- نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای زائران اربعین 1400 که از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند را از پرداخت عوارض خروج معاف کردند.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ١4۰۰ در بخش درآمدی، ردیف یک بند ن تبصره 6 را به تصویب رساندند که براساس آن در سال 1400، عوارض خروج از کشور موضوع ماده (45) قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یکبار در طول سال بر اساس قانون بودجه سال 1396 کل کشور مصوب 24 /12 /1395 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن أخذ می‌شود.

بر این اساس، افراد مرزنشین موضوع این جزء به کسانی اطلاق می شود که ساکن در روستاها و شهرهای مرزی هستند؛ بررسی و تأیید این موضوع براساس سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور مبتنی بر شماره ملی و شناسه(کد) پستی افراد مذکور است.

به موجب ردیف2 بند ن، زائران اربعین که از تاریخ چهارم شهریورماه سال 1400 تا بیست و دوم مهرماه سال 1400 از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند از پرداخت عوارض خروج معافند.

طبق ردیف3 بند ن تبصره 6 ، عوارض خروج ورزشکاران تیمهای ملی که با مجوز وزارت ورزش و جوانان به مسابقات برونمرزی اعزام می شوند برای هر مرحله خروج، با نرخ عوارض مرحله اول خروج محاسبه و أخذ می شود.

به موجب جزء الحاقی این بند کارگرانی که در طول یکسال گذشته بعنوان کارگر در کشورهای همجوار مشغول بکار بوده اند با تائید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا ادارات کار استانها و شهرستانها از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.