کاهش ۴۵ دقیقه‌ای سفر به استان‌های شمالی

پنجشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸:۰۰ 3 سال پیش

با بهره‌برداری از تونل البرز

کاهش ۴۵ دقیقه‌ای سفر به استان‌های شمالی

عصر سفر- معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا یک ماه آینده با بهره‌برداری از تونل 6 و نیم کیلومتری البرز در قطعه دو آزادراه تهران - شمال، طول سفر به استان‌های شمالی 45 دقیقه کاهش خواهد یافت.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای خیرالله خادمی افزود: عملیات عمرانی ساخت این تونل به طول 6 هزار و 500 متر به عنوان بزرگترین تونل کشور و منطقه غرب آسیا 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با ساخت دو هزار و 500 متر جاده دسترسی در طرفین تونل، 9 کیلومتر از قطعه دو آزادراه در یک ماه آینده زیر بار ترافیکی خواهد رفت.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور افزود: با پایان قطعه یک آزادراه تهران-شمال تمرکز ما روی ساخت قطعه دو بیشتر شد و تمام ماشین آلات و توان مهندسی قطعه یک به قطعه دو منتقل شد و در دو سال گذشته پیشرفت فیزیکی کل طرح قطعه دو آزادراه تهران-شمال به 47 درصد رسیده است.

وی گفت: برای اینکه بخشی از طرح زودتر به بهره‌برداری برسد تصمیم گرفتیم یک باند قطعه دو را زودتر بسازیم و به همین دلیل تمرکز کار را روی باند رفت آزادراه گذاشتیم که هم اکنون این باند 74 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم کل باند رفت تا پایان سال یا در نهایت در ابتدای سال 1401 به بهره‌برداری برسد.

خادمی همچنین افزود: در این باند هم بخشی از مسیر شامل تونل البرز پیشرفت فیزیکی بالایی دارد که در صورت بهره‌برداری، 45 دقیقه نسبت به جاده فعلی در زمان سفر صرفه‌جویی می‌شود و بسیاری از ترافیک‌های مسیر را بخصوص در زمان پیک سفر‌ها و بویژه در محدوده تونل کندوان برطرف خواهد کرد و در محدوده تونل کندوان عملا مسیر رفت از تونل البرز و برگشت از استان‌های شمالی از طریق تونل کندوان صورت خواهد پذیرفت که منجر به رفع ترافیک در این مسیر خواهد شد.

گفتنی است قطعه دو آزادراه تهران - شمال از محدوده دوآب در استان البرز آغاز شده و پس از عبور از مسیر کوهستانی 22 کیلومتری که بخش عمده آن را تونل و پل تشکیل می‌دهد به محدوده پل زنگوله در استان مازندران می‌رسد.