ارتقای ایمنی سفر‌های اتوبوسی

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴:۰۰ 4 سال پیش

با مشارکت انجمن‌های صنفی؛

ارتقای ایمنی سفر‌های اتوبوسی

عصر سفر- معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای: با مشارکت انجمن‌های صنفی، ایمنی سفر‌های اتوبوسی ارتقا پیدا می‌کند

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، معاون حمل و نقل این سازمان در نشست کمیته راهبری بخش حمل و نقل مسافربری گفت: با هم‌اندیشی و مشارکت نمایندگان انجمن‌های صنفی بخش حمل و نقل مسافربری، ایمنی سفرهای اتوبوسی بهبود و ارتقا پیدا می‌کند.
آقای مهران قربانی افزود: با توجه به آسیب شناسی تصادفات ماههای اخیر ناوگان اتوبوسی، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و پلیس راه راهور، تدابیر و اقدامات موثری برای اجرا در کوتاه‌ مدت جهت ارتقای ایمنی سفرهای اتوبوسی مدنظر قرارداده، که بهره‌گیری از نظرها و پیشنهادهای نمایندگان اصناف و تشکل‌های صنفی در تکمیل و اثربخشی این اقدامات بسیار مهم و راهگشا است
وی گفت: از جمله این اقدامات می توان به کنترل مضاعف وضعیت ایمنی رانندگان و ناوگان اتوبوسی، تشدید نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و متصدیان حمل و نقل و نظارت‌های میدانی در پایانه‌های مسافر و خروجی‌های شهر اشاره کرد که با همکاری و تعامل پلیس راه در دست اقدام است.
قربانی اضافه کرد: مرکز پایش حمل و نقل جاده‌ای مسافربری در قرارگاه مرکزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایجاد شده است که مدیران و کارشناسان بر عملکرد شرکت‌ها و رانندگان طی سفرهای جاده‌ای نظارت دارند و در صورت مشاهده موردی تخلف و رعایت نکردن ضوابط و مقررات، به رانندگان و شرکت‌های ذیربط تذکر داده می‌شود.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: یکی از برنامه‌های میان‌مدت، طرح رتبه‌بندی رانندگان اتوبوس از کاپیتان یکم تا کاپیتان چهارم است که با تعیین محدوده فعالیت رانندگان در هر درجه، ضریب ایمنی سفرهای اتوبوسی افزایش خواهد یافت.
وی افزود: یکی دیگر از طرح‌های میان‌مدت، ارائه اطلاعات وضعیت تردد اتوبوس به خانواده مسافران در طول سفر از طریق سامانه 141 است که به زودی برای عموم کاربران قابل بهره‌برداری خواهد بود
در این نشست اهم وظایف و مسئولیت‌های شرکتهای سرشبکه تشریح و بررسی شد و با مروری بر یافته‌های تصادفات اخیر و اقدامات مورد نظر برای نوروز سال 1399 نظرات مدعوین نیز درخصوص موضوعات یاد شده مطرح شد.
براساس این گزارش داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: باتوجه به در پیش بودن ایام نوروز و پیش‌بینی استقبال هموطنان از سفر با ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای، این نشست با هدف دریافت پیشنهادها و نقطه نظرهای نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی بخش مسافربری و مدیران سرشبکه شرکت های مسافربری در راستای نیل به حداکثر ایمنی سفرها و تامین رضایت‌مندی مسافران برگزار شده است.
لزوم تشدید نظارت‌ها بر رفتار رانندگان و شرکت‌های حمل و نقل مسافری برای کاهش تصادفات جاده‌ای و ارتقای ایمنی سفرها، جمع‌بندی اصلی این نشست است که با مشارکت و همراهی همه دست‌اندرکاران ذی ربط، خدمات حمل و نقلی ایمن و مطلوبی به مسافران جاده‌ای و هم‌وطنان در سراسر کشور ارائه خواهد شد.
در این نشست رؤسای اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور، کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی حمل و نقل مسافر، کانون انجمن‌های صنفی رانندگان و جمعی از مدیران شرکت‌های مسافربری حضور داشتند و دیدگاه های خود را در زمینه اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در راستای ارتقای ایمنی سفر‌های جاده‌ای بیان کردند.