ستاد کرونا مدیریت فضاهای گردشگری و ورزشی را به میراث فرهنگی سپرد

يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹:۰۰ 11 ماه پیش

ستاد کرونا مدیریت فضاهای گردشگری و ورزشی را به میراث فرهنگی سپرد

عصر سفر- وزیر میراث فرهنگی گفت: ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مدیریت اماکن مربوط به حوزه گردشگری و فضاهای ورزشی را به وزارت میراث فرهنگی سپرده است.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، نخستین جلسه کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به ریاست وزیر میراث فرهنگی و با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو از جمله وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت راه و شهرسازی، نیروی انتظامی در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد. این جلسه در اجرای مصوبه شماره 1611/100 روز جمعه نهم اسفند 98 ستاد مدیریت بیماری کرونا برگزار شد.

مونسان در این جلسه گفت: «در حوزه گردشگری دستورالعمل پیشگیری و کنترل ویروس کرونا به تأسیسات گردشگری و هتل‌های سراسر کشور ابلاغ کردیم، این دستورالعمل بر اساس تجربه‌های بین المللی تهیه شده است.»

مونسان تصریح کرد: «طی دو ماه گذشته اتفاقات بد زیاد داشتیم، از سال 97 که تحریم‌های آمریکا شروع شد، آمارهای گردشگری اروپایی شروع به ریزش و پروازهای مستقیم خارجی کاهش پیدا کرد. سپس شاهد اتفاقات گوناگون در سطح منطقه بودیم، تمام این موارد به گردشگری ضربه زد.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه افزود: «تلاش کردیم این موضوع را مدیریت کنیم در نتیجه به سمت بازار جدید رفتیم و روی کشور عمان متمرکز شدیم به طوری که لغو روادید با این کشور را به سمت جلو پیش بردیم و شاهد رشد 300 درصدی افزایش گردشگران عمانی بودیم. بعد به سراغ چین رفتیم اما بعد با کرونا روبرو شدیم و تعداد گردشگران چینی کاهش پیدا کرد.»

گردشگری بیشترین تأثیر را از ویروس کرونا گرفت

ولی تیموری معاون گردشگری کشور در ادامه افزود: «گردشگری یکی از حوزه‌هایی بود که بیشترین تأثیر را از ویروس کرونا با توجه به درگیری بیش از 40 کشور داشت.»

او اظهار کرد: «بخش نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای پیشگیری از ویروس کرونا به تأسیسات و اماکن گردشگری ابلاغ شد البته ما در یک ماه گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا در چین جلساتی را با بخش خصوصی برای نحوه برخورد با گردشگران چینی داشتیم.»

تیموری تصریح کرد: «دستورالعمل و بخشنامه‌ای برای 22 دستگاهی که عضو کمیته ستاد اجرایی خدمات سفر هستند تهیه کردیم که به آن‌ها ابلاغ می‌شود. همچنین نمایشگاه گردشگری برلین و روسیه به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا لغو شد.»

مصوبات کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی

در این جلسه ضمن تبادل نظر و استماع گزارش اقدامات و تمهیدات دستگاه‌های مختلف مواردی به تأیید و تصویب اعضا رسید. برخی از مصوبات این کمیته به شرح زیر است:

* دستورالعمل‌های تخصصی نحوه پیشگیری، کنترل و مواجهه با شیوع ویروس کرونا در مراکز گردشگری، زیارتی و ورزشی چنانچه تا کنون تهیه و ابلاغ نشده باشد باید سریعاً توسط دستگاه‌های مرتبط تهیه، ابلاغ و نسخه‌ای از آن در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار بگیرد.

* ورود و پذیرش مسافران و گردشگران در مراکز اقامتی غیر از تأسیسات گردشگری دارای مجوز رسمی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ممنوع است.

* از برگزاری اردوهای دانشجویی و دانش آموزی تا عادی شدن شرایط جلوگیری شود.

* دستگاه‌های عضو، گزارشی از اقدامات نظارتی خود را به دبیرخانه کمیته (معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) ارائه کنند.

* ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌ها ضمن تشکیل کمیته‌های متناظر در سطح استان، بازرسی و نظارت‌های مستمری را با همکاری ادارات کل ورزش و جوانان استان و اماکن عمومی ناجا در جهت حسن اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی داشته باشند و گزارش‌های خود را به صورت مرتب و هفتگی به دبیرخانه کمیته ارسال کنند.