پیش‌بینی وضعیت اقلیمی شهرهای جهان تا سال ۲۰۵۰

پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲:۰۰ 5 ماه پیش

پیش‌بینی وضعیت اقلیمی شهرهای جهان تا سال ۲۰۵۰

عصر سفر- محققان بر اساس بررسی‌های خود اظهار داشتند که تا سال 2050 حدود 77 درصد از شهرهای جهان تغییرات حائز اهمیتی را در وضعیت آب و هوایی خود تجربه می‌کنند.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایسنا، طبق پیش‌بینی محققان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ در سوئیس تا سال 2050 آب و هوای لندن شبیه به آب و هوای امروز شهر مادرید می‌شود، وضعیت جوی پاریس با کانبرا در استرالیا برابری خواهد کرد و آب و هوای استکهلم در سوئد مشابه با وضعیت اقلیمی بوداپست در مجارستان می‌شود.

این تغییرات در شهرهای اصلی استوایی جهان از جمله کوالالامپور، جاکارتا و سنگاپور قابل توجه‌تر خواهد بود و شرایط آب و هوایی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده که به شرایط نامناسب اقلیمی و خشکسالی‌های شدید منتهی می‌شود.

این محققان به بررسی اقلیم 250 شهر اصلی جهان با استفاده از 19 متغیر پرداختند که نشان‌دهنده تغییرپذیری در میزان دما و بارش‌هاست. همچنین محققان شباهت‌های اقلیمی وضعیت فعلی و آتی شهرها را با یکدیگر مقایسه کرده و پیش‌بینی کردند تا سال 2050 در سراسر نیمکره شمالی، شهرها به نقاطی شباهت پیدا می‌کنند که بیش از 1000 کیلومتر دورتر و در استوا قرار دارند.

همچنین مناطق نزدیک به استوا گرمای قابل توجهی را تجربه نمی‌کنند اما ممکن است با خشکسالی‌های شدید و بارش باران روبرو شوند.

طبق پیش‌بینی محققان در مجموع تا سال 2050، 77 درصد از شهرهای جهان تغییرات حائز اهمیتی را در وضعیت آب و هوایی تجربه می‌کنند و 22 درصد از شهرها با شرایط جدیدی روبرو می‌شوند که پیش از این آن را تجربه نکرده‌اند.

در کشورهای اروپایی فصل تابستان و زمستان گرم‌تر شده و به ترتیب با افزایش حدود 3.5 و 4.7 درجه سانتی‌گرادی روبرو خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از ژاپن تودی، محققان اظهار داشتند: بیش از 30 سال است که این توافق حاصل شده که تغییرات اقلیمی پدیده‌ای واقعی است و از فعالیت‌های بشر ناشی می‌شود اما همچنان در هماهنگی و اجرای اقدامات جهانی موفق نبوده‌ایم.