مرمت بافت تاریخی مجن شاهرود آغاز شد

پنجشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰:۰۰ 4 ماه پیش

مرمت بافت تاریخی مجن شاهرود آغاز شد

عصر سفر- رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی شهرستان شاهرود گفت: مرمت بافت تاریخی مجن آغاز شد.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایلنا، حمید رضا حسنی (رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی شهرستان شاهرود) با اعلام خبر آغاز مرمت بافت تاریخی مجن شاهرود، افزود: اجرای ازاره با سنگ لاشه به همراه بندکشی، یکسان‌سازی سطح دیوارها، اجرای اندود گچ، کاهگل و سیم‌گل و ... از جمله فعالیت‌های در دست اجرا برای مرمت بافت تاریخی مجن است.

او با اشاره به اینکه مجن شاهرود به ماسوله کویر ایران شهرت دارد، گفت: مرمت بافت تاریخی و ارزشمند این شهر در جذب هر چه بیشتر گردشگر به منطقه موثر است.

حسنی بیان کرد: مجن مانند روستای ماسوله گیلان به گونه‌ای ساخته شده که بام هر خانه حیاط خانه فوقانی است و این عامل چشم‌انداز بی‌نظیری را به وجود آورده است.

او با بیان اینکه در بافت قدیمی شهر دیوارها و سقف اتاق‌ها با خاک قرمز و زرد تزئین شده‌‌اند و نشانگر زیبایی معماری بومی و اقلیم منطقه هستند، گفت: مصالح به کار رفته در خانه‌ها از سنگ و چوب است و روی دیوارهای سنگی اندود کاهگل شده و نمای آن گل قرمز است.

حسنی یکی از جاذبه‌های مجن را کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خم و شیب‌دار عنوان کرد و افزود: شیوه خاص ساخت منازل مسکونی چشم انداز بافت را زیباتر کرده است.

رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی شهرستان شاهرود گفت: مجن علاوه بر بافت تاریخی از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است که می‌توان به آبشار طبیعی تنگ داستان، منطقه سرسبز و دیدنی فرح‌زاد، چشمه هفت رنگ، آبشار سوری و غارهای طبیعی اشاره کرد.

مجن در 35 کیلومتری شمال غربی شاهرود در دامنه رشته کوه‌های البرز شرقی قرار دارد.