جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲:۰۰ 2 سال پیش

تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول؛

با خانه سوزنگر به زمان قاجار سفر کنید

عصر سفر- یکی از خانه‌های تاریخی دزفول با نام «خانه سوزنگر» معماری منحصر به فردی دارد.

سرویس : عمومی

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خانه‌های تاریخی همواره معرف دوره‌های مختلف تاریخ بوده‌اند، زیرا از طرفی همچون هر بنا و خانه دیگر داستان خودشان را دارند و از طرف دیگر نمادی از معماری منحصر به فرد هر کدام از دوره‌های تاریخی کشور را با خود به زمان حال منتقل کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت خانه‌های تاریخی یادگاری به یاد ماندنی از گذشتگان هستند که همچون هر یادگاری دیگری نیاز به نگهداری مناسب دارند.

ما در این گزارش قصد داریم شما را با یکی از خانه‌های تاریخی کشور که با نام «خانه سوزنگر» شناخته می‌شود، آشنا کنیم. این خانه تاریخی از بنا‌های زیبای آجری بافت قدیم دزفول است و در محله قدیمی میاندره قرار دارد.

خانه سوزنگر در دوره قاجار ساخته شده و در تاریخ 25 اسفند 1378به ثبت ملی رسیده است. این خانه در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول شامل ایوان، اتاق‌های گوشوار و تراس زیبایی با سقف تیر پوش چوبی است. طبقه دوم بنا ویژه میهمانان بوده و با آجرکاری‌های متنوع تزئین شده است.

افرادی که از خانه سوزنگر بازدید می‌کنند. پس از عبور از سر در به هشتی خانه وارد می‌شوند. آن‌ها با دیدن این خانه با بخشی از زیبایی‌های معماری زمان قاجار آشنا می‌شوند البته بهتر است بدانیم در زمان بازدید از خانه‌های تاریخی باید قوانین بازدید از این بنا‌های تاریخی را رعایت کنیم تا بتوانیم همانگونه که گذشتگان وظیفه خود را در انتقال تاریخ به ما خوب انجام داده‌اند نقشی شایسته در این راستا ایفا کنیم.

گفتنی است شهر دزفول بنا‌های تاریخی متعددی مانند مسجد جامع دزفول، کاروانسرای افضل و قندی، آسیاب‌های آبی، تپه‌های باستانی چغامیش، تپه باستانی سنجر، پل رومی، حمام شاه رکن‌الدین، حمام کرناسیون، حمام میان‌دره، حمام وزیر، اتاق آقامیر، خانه تیزنو و خانه قلمبر را دارد.