«مریم مجدلیه» به آلمان بازگشت

يکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶:۰۰ 2 سال پیش

«مریم مجدلیه» به آلمان بازگشت

عصر سفر- مجسمه «مریم مجدلیه» ساخته «آندریا دلا روبیا» مجسمه‌ساز ایتالیایی دوران رنسانس که در زمان نازی‌ها در اختیار «هرمان گورینگ» فرمانده نیروی هوایی ارتش قرار داشت و بعد از شکست آلمان به ایتالیا رفته بود، به برلین تحویل داده شد.

سرویس : اخبار

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایرنا، این مجسمه‌ در دوران نازی‌ها در اختیار گورینگ بود و بعد از پایان جنگ توسط نیروهای متفقین در خانه او کشف شد. آنها به درستی تشخیص دادند که این مجسمه ساخته دست آندریا دلا روبیا مجسمه‌ساز ایتالیایی دوران رنسانس (1435 تا 1525) است، بنابراین تصور کردند به گورینگ اهدا شده و مجسمه از گالری اوفیتزی در موزه هنر فلورانس ایتالیا سردرآورد.

داریو فرانچسینی وزیر فرهنگ ایتالیا مجسمه مریم مجدلیه را در مراسمی به مونیکا گروترز همتای آلمانی خود تحویل داد تا به صاحبان اصلی آن برگردانده شود. گروترز این اقدام را مثالی خوب از همکاری های بین المللی در بازگرداندن آثار هنری غارت‌شده در دوران نازی ها دانست و گفت: باید این همکاری ها را تقویت کنیم، ما به قربانیان نازی‌ها بدهکاریم.

مجسمه مریم مجدلیه سرنوشت عجیبی دارد، این مجسمه در اختیار نمایندگی موزه مونیخ ای. اس دری بود که مالک یهودی آن در سال 1936 مجبور به تعطیلی شرکت خود و به حراج گذاشتن مجموعه آثار هنری اش شد. معلوم نیست چه کسی این مجسمه را در آن زمان خرید، اما بعدا گورینگ، فرمانده نیروی هوایی ارتش نازی و از شخصیت های مهم حزب در سال 1941 از کنت ایتالیایی آن را خرید. مجسمه بعد از جنگ دوم جهانی از مرکز جمع آوری آثار هنری نیروهای متفقین در مونیخ سردرآورد و به اشتباه در سال 1954 به ایتالیا رفت و تا امروز آنجا ماندگار شد. بر اساس بیانیه دولت آلمان این مجسمه به سرعت به مالکان و وارثان حقیقی آن بازگردانده خواهد شد.