دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶:۰۰ 3 سال پیش

توسعه یک هواپیمای تماما برقی برای مسافت‌های کوتاه

عصر سفر-استارتاپ سوئدی "Heart Aerospace" در حال طراحی هواپیمایی کاملا برقی است که می‌توان از آن در سفرهای کوتاه که از نظر اقتصادی برای هواپیماهای معمولی مناسب نیستند، استفاده کرد.

سرویس : عمومی

به گزارش پایگاه خبری «عصر سفر» به نقل از ایسنا، این استارتاپ به تازگی گروه جدیدی از سرمایه‌گذاران را به خود جذب کرده، از جمله‌ی این سرمایه‌گذاران خطوط هوایی یونایتد است که قصد دارد صد فروند از این هواپیما را طی چندسال آینده در ناوگان هوایی خود داشته باشد.

هواپیماهای برقی قادر به طی مسافتی مشابه هواپیماهای تجاری امروزی نیستند، زیرا فناوری باتری آن‌ها مسافتی که این هواپیماها قادر به طی کردن آن‌ هستند را محدود می‌کند. با این حال آن‌ها می‌توانند برای سفرهای کوتاه مدت ارزشمند باشند و تعدادی از هواپیماهای برقی در حال ساخت به همین منظور طراحی شده‌اند.

شرکت "Heart Aerospace" قصد دارد هواپیمای‌ 19 سرنشین تمام برقی "ES-19" را به همین منظور تولید کند که به گفته‌ی این شرکت می‌تواند حداکثر تا مسافت 400 کیلومتر پرواز کند. البته این مسافت با پیشرفت فناوری باتری‌ها در آینده افزایش خواهد یافت.

شرکت سازنده‌ی این هواپیما می‌گوید که موتور برقی آن 20 برابر ارزان‌تر از موتور هواپیماهای معمولی با اندازه‌ی مشابه است و هزینه‌ها را تا 100 برابر کاهش می‌دهد.

این شرکت امیدوار است این هواپیما بتواند در مسیرهایی که برای سایر هواپیماها مقدور نیست، کار کند و حتی مسیرهای جدیدی ایجاد کند. هواپیمای ES-19 برای بلند شدن به یک باند 750 متری نیاز دارد و این شرکت تصور می‌کند که این هواپیمای برقی برای سفر در مناطق کوهستانی که مسیر جاده‌ای نامناسبی دارند و سفرهای میان جزیره‌ای مناسب است.

"ES-19" هنوز چندین سال با انجام اولین پرواز خود فاصله دارد، اما پیشرفت شرکت سازنده‌ی آن باعث شده که توجه برخی از بزرگان عرصه هوانوردی به آن جلب شود. شرکت هواپیمایی یونایتد قصد دارد صد فروند هواپیما از این شرکت خریداری کند، این شرکت آرزو دارد تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا 100 درصد کاهش دهد.

شرکت هواپیمایی "Heart Aerospace" پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال 2023 طراحی هواپیمای "ES-19" به پایان برسد و اولین پرواز این هواپیما در سه ماهه اول سال 2024 انجام شود. این شرکت امیدوار است تا سال 2026 مجوزهای لازم برای ورود این هواپیما به صنعت هوانوردی را دریافت کرده و تا پایان سال 2026 سرویس‌دهی خود را آغاز کند.